Witamina D ma bardzo duży wpływ na odpowiednie kształtowanie całego układu szkieletowego, ale nie tylko, bo jej niedobór może w przyszłości zwiększać także ryzyko zachorowania na wiele chorób takich jak cukrzyca, zespół metaboliczny czy nowotwory. W związku z tym nie można zapominać o odpowiedniej suplementacji witaminy D od pierwszych dni życia noworodka.

 

Jak zapobiegać niedoborom witaminy D?

Jak już wspomnieliśmy u noworodków suplementacja witaminy D powinna rozpocząć się od pierwszych dni życia. W przypadku karmienia piersią jej dawka to 400 IU/dobę, gdyż stężenie witaminy D w pokarmie matki jest zbyt niskie. Inaczej sprawa ma się przy karmieniu dzieci mlekiem modyfikowanym. Tutaj dzienną dawkę witaminy D należy ustalić z pediatrą, gdyż zależna ona jest od zawartości tej witaminy w mleku podawanym dziecku.

 

Ocena prawidłowego poziomu witaminy D w organizmie

Wskaźnikiem, który ocenia prawidłowy poziom witaminy D w organizmie, jest stężenie 25-hydroksywitaminy D w surowicy krwi. Warto w tym miejscu jednak zaznaczyć, że nie tylko niedobór tej witaminy jest dla dziecka groźny. Nie inaczej jest przy doprowadzeniu do jej zbyt wysokiego poziomu.