Rozwój dzieci Zdrowie

Suplementacja witaminy D

Witamina D ma bardzo duży wpływ na odpowiednie kształtowanie całego układu szkieletowego, ale nie tylko, bo jej niedobór może w przyszłości zwiększać także ryzyko zachorowania na wiele chorób takich jak cukrzyca, zespół metaboliczny czy nowotwory. W związku z tym nie można zapominać o odpowiedniej suplementacji witaminy D od pierwszych dni życia noworodka.

 

Jak zapobiegać niedoborom witaminy D?

Jak już wspomnieliśmy u noworodków suplementacja witaminy D powinna rozpocząć się od pierwszych dni życia. W przypadku karmienia piersią jej dawka to 400 IU/dobę, gdyż stężenie witaminy D w pokarmie matki jest zbyt niskie. Inaczej sprawa ma się przy karmieniu dzieci mlekiem modyfikowanym. Tutaj dzienną dawkę witaminy D należy ustalić z pediatrą, gdyż zależna ona jest od zawartości tej witaminy w mleku podawanym dziecku.

 

Ocena prawidłowego poziomu witaminy D w organizmie

Wskaźnikiem, który ocenia prawidłowy poziom witaminy D w organizmie, jest stężenie 25-hydroksywitaminy D w surowicy krwi. Warto w tym miejscu jednak zaznaczyć, że nie tylko niedobór tej witaminy jest dla dziecka groźny. Nie inaczej jest przy doprowadzeniu do jej zbyt wysokiego poziomu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *