Rodzice Zabawa

Ratunku! Nie lubię się bawić z dzieckiem! Nie martw się – wcale nie musisz

Kochasz swoje dzieci, chcesz z nimi spędzać czas, ale siedzenie w klockach przyprawia cię o dreszcze? Widzisz mamusie, które bawią się w sklep, a ty nie potrafisz zmusić się do tego, aby wcielić się w rolę ekspedientki? „Nie lubię się bawić z dzieckiem” przewija ci się w myślach i zastanawiasz się, czy wszystko z tobą w porządku?

Mamy dobrą wiadomość. Wiele matek nie potrafi, nie chce, lub nie lubi bawić się z dziećmi. I to wcale nie oznacza, że są gorszymi matkami. Bo z dzieckiem można spędzać czas dowolnie – dla niego na początku każda czynność to zabawa. A później można znaleźć wiele zajęć, które możecie robić wspólnie i będą przyjemnością dla was obojga.

Co możesz robić, gdy nie lubisz bawić się z dzieckiem

 • włącz dziecko do codziennych czynności – pranie, prasowanie, sprzątanie, czy gotowanie – tego niezależnie od swoich “lubię/nie lubię” nie da się uniknąć. I zadziwiające, ale dziecko na początku wcale nie postrzega tego, jako przykrego obowiązku. Wiadomo – dziecko spowalnia, jest niedokładne. Dopiero się uczy, a nie od razu Rzym zbudowano. Także chociaż wszystko będziecie robić wolniej, warto angażować dziecko do obowiązków w domu. W końcu się nauczy, a Ty będziesz miała zdolnego pomocnika.
 • podziel się z dzieckiem swoim hobby, wspólnie pielęgnujcie pasję –  Wprowadź dziecko w świat swoich zainteresowań, naucz go podstaw, a za jakiś czas wspólnie będziecie mogli robić to, co lubisz. Szydełkowanie, szycie, muzyka? Zaraź malucha swoją pasją!
 • zapiszcie się na lekcje tańca – możecie uczyć się kursów z youtube, możecie zapisać się na kurs tańca. Są szkoły tańca, które oferują matkom zajęcia z dziećmi.
 • wspólnie gotujcie – pisałam wyżej o angażowaniu dziecka w codziennych czynnościach i gotowanie w zasadzie się tam mieści, ale chciałabym tutaj zwrócić uwagę na gotowanie nie jako obowiązek, bo trzeba zrobić obiad, ale gotowaniu dla przyjemności – robieniu od czasu do czasu dań “pod dziecko”. Takich, w których maluch będzie mógł, jak najwięcej zrobić sam. Zerknij na przykład na nasze przepisy przyjazne dzieciom: na pizzę, lub na proste pszenne bułeczki
 • razem uprawiajcie sport lub ćwiczcie – ćwiczyć można już z kilkumiesięcznym niemowlakiem. Jeśli jesteś typem sportowym, lub zwyczajnie masz ochotę na trochę ruchu, bądź chcesz zrzucić kilka zaległych kilogramów pozostałych po ciąży – zaangażuj dziecko we wspólne ćwiczenia. Wiadomo – na początku jest ciężej. Później dziecko samo chętnie będzie jeździć z tobą na łyżwach, rolkach, na rowerze.
 • pójdźcie na pływalnię – są zajęcia już dla niemowlaków, a starszych dzieci chyba nie trzeba przekonywać do pluskania się w wodzie.
 • róbcie sobie wspólne, śmieszne zdjęcia – organizujcie sesje, albo róbcie selfie. Gdy dziecko jest nieco starsze możecie też robić razem zdjęcia innym rzeczom, miejscom, w których byliście. Złóżcie później z tego album – to będzie fajna pamiątka.
 • wychodźcie razem z domu – podróżujcie, odkrywajcie nowe miejsca – niekoniecznie muszą to być dalekie wyprawy. Możecie znaleźć nową cukiernię, wyruszyć na poszukiwanie fajnej kawiarni dla mam z dziećmi. Możecie pójść na wycieczkę do muzeum, do kina, gdziekolwiek – byle razem.
 • zastanów się, czy nie ma zabawy, którą jednak lubisz. Może to rysowanie, może układanie klocków, albo robienie eksperymentów. To, że nie lubisz się bawić z dzieckiem, nie musi być przecież równoznaczne z tym, że nie ma wyjątków od tej reguły
 • naucz dziecko, żeby bawiło się samo

Czego lepiej nie robić, gdy nie lubisz się bawić z dzieckiem

 • nie zostawiaj dziecka zupełnie samego sobie – nawet jeśli ładnie się bawi samo – zawsze bądź pod ręką, na wypadek, gdyby Cię potrzebowało.
 • nie próbuj “spławiać” dziecka dając mu tablet, telefon, bajkę, czy cokolwiek innego. Jasne, że technologia to fajne rozwiązanie i nieraz ratuje rodzica, gdy trzeba coś zrobić bez ingerencji małego człowieka. Ale nie czyńmy z tego reguły. Ten przysłowiowy tablet nie wychowa za nas dzieci.
 • nie zrzucaj zajmowania się dzieckiem na kogoś innego – możesz alternatywnie spędzać z dzieckiem czas bez typowej zabawy – ten czas z mamą, czy tatą ma dla dziecka ogromne znaczenie. Jeśli masz możliwość – poświęć swój czas maluchowi.

Kombinuj!

Stwierdzenie “nie lubię się bawić z dzieckiem” jest pierwszym krokiem do tego, żeby uświadomić sobie, w jaki sposób chcesz wychowywać dziecko. Nie musisz być, jak “wszyscy”. Nie musisz lubić tego robić i nie musisz się do tego zmuszać. Szczęśliwa mama, to szczęśliwe dziecko. Najważniejsze, to wypracować sobie swój własny model spędzania czasu z dzieckiem, który będzie z korzyścią dla was obojga.

Zastanów się, co robisz lubić, co chciałabyś robić i w jaki sposób możesz zaangażować w to dziecko. Dostosuj wybrane przez siebie zajęcia do jego wieku i umiejętności. I nie zrażaj się, gdy na początku nie jest tak kolorowo. Jeśli poświęcisz dziecku wystarczająco dużo czasu na początku, to później będzie łatwiej godzić Twoje pasje i zainteresowania z wychowaniem dziecka.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *