Niemowle

Pierwszy miesiąc życia dziecka

Pierwszy miesiąc życia dziecka to okres ważny nie tylko dla noworodka, ale także i jego rodziców. To czas pierwszych badań, szczepień, kąpieli czy też spacerów. Przyjrzyjmy się tym kwestiom.

 

Badania

Pierwsze badania odbywają się już na sali porodowej, gdzie dziecko oceniane jest według skali Apgar. Następnie lekarz sprawdza odruchy fizjologiczne, ciemiączko, ocenia ogólną budowę anatomiczną i bada wielkość narządów wewnętrznych. Kolejnym badaniem, które dziecko przechodzi jeszcze w szpitalu, są badania przesiewowe, których celem jest wykrycie chorób w okresie przedobjawowym. To jednak nie koniec, bo poza tym dziecko poddawane jest testom na fenyloketonurię, hypotyreozę i mukowiscydozę. W szpitalu powinno zostać także przeprowadzone usg stawów biodrowych celem wykrycia wrodzonej dysplazji.

 

Szczepienia

Pierwsze szczepionki dziecko dostaje już w pierwszej dobie życia i są one przeciw WZW typu B i gruźlicy. Co oczywiste podczas wykonywania tych szczepień dziecku towarzyszy ból. Mimo wszystko jest to bardzo ważna kwestia, gdyż szczepionki te chronią dzieci przed groźnymi chorobami.

 

Kąpiel

Pierwsza kąpiel przysparza na ogół rodzicom wiele stresu, a więc nie należy wprowadzać dodatkowo nerwowej atmosfery, choćby poprzez kłótnie. Na pewno warto jest się do tej czynności przygotować, a nawet skorzystać z pomocy osoby bardziej doświadczonej. Należy pamiętać, że kąpiel dziecka powinna być powtarzalna, regularna i staranna. Przede wszystkim powinniśmy kąpać dziecko o tej samej porze.

 

Spacer

Kiedy nasze dziecko przychodzi na świat latem, spacer z nim nie powinien przysparzać nam większych problemów. Zupełnie inaczej jest zimą, kiedy aura na spacery nie jest najlepsza. Wszystko dlatego, że dziecko do warunków panujących na podwórku należy stopniowo przygotowywać. Dlatego dobrym pomysłem jest jego ciepłe ubranie i wystawianie w wózku przy otwartym oknie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *