Niemowle

Pielęgnacja skóry noworodka

Skóra niemowlaka ze względu na swoją wrażliwość i delikatność wymaga szczególnej opieki. Jak w związku z tym ją pielęgnować i jakich środków do tego używać? Przekonajcie się, czy odpowiednio pielęgnujecie skórę swojego noworodka. Jeśli nie to zastosujcie się do naszych porad.

 

Pielęgnacja u wcześniaków

Skóra pełną dojrzałość osiąga w okolicach 34 tygodnia ciąży, a więc dzieci urodzone wcześniej nie mają w pełni wykształconej skóry, przez co nie może one spełniać wszystkich swoich funkcji. Ma ona przede wszystkim mniejszą ilość kolagenu i elastyny, co wpływa na większą podatność na uszkodzenia. Poza tym stosowane u wcześniaków maści i kremy wykazują większą przenikalność, a więc przy ich stosowaniu należy zachować rozwagę. Najbardziej narażone na podrażnienia miejsca to okolice pupy, pachwin, pach i szyi. Przy ich pielęgnacji musimy zachować szczególną ostrożność.

 

Alternatywa dla kosmetyków

Oczywiście z zakupem kosmetyków do pielęgnacji skóry dzieci nikt z nas nie powinien mieć dziś większego problemu. Na rynku jest ich naprawdę mnóstwo. Wielu rodziców obawia się jednak, że kosmetyki te zawierają w sobie zbyt wiele związków chemicznych, które mogą powodować podrażnienia. Doskonałą alternatywą dla zwykłych kosmetyków będą tak zwane dermokosmetyki, które takich podrażnień nie powodują. Zawierają one w sobie aktywne substancje biologiczne, które nie tylko pielęgnują skórę, ale także okażą się pomocne w przypadku choćby atopowego zapalenia skóry. Dermokosmetyki znakomicie nadają się także do skóry alergików.

Niezależnie od tego, czy jest to skóra wcześniaka, czy też dziecka donoszonego do końca ciąży, musimy pamiętać, że i tak skóra noworodka jest znacznie bardziej wrażliwa, aniżeli skóra dorosłego człowieka. Tym samym przed każdym zabiegiem nawilżenia skóry dziecka trzeba dokładnie wyczyścić ręce.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *