Dziecko Karmienie dzieci

Karmienie dzieci – jak sobie radzić?

Wielu rodziców zdążyło już odczuć na własnej skórze, jak to jest karmić dzieci, gdy dziecko wcale nie jest chętne aby cokolwiek zjeść. Warzywa i owoce to największe utrapienie z jakim spotykają się rodzice w czasie posiłku z maluchem.

Jak temu zaradzić? Jak sprawić, aby dziecko chętnie jadło tak bardzo nie lubiane przez niego warzywa i owoce? Na te pytania nie ma odgórnej odpowiedzi, bo jak wiadomo, każde z naszych pociech jest inne. Dlatego postaramy się Wam, nasi drodzy czytelnicy przybliżyć różne sposoby podawania dań dzieciom, aby chętnie i ze smakiem pałaszowały cały talerz smakołyków, który im przygotowaliście.

Dzieci lubią zwracać na siebie uwagę, najlepiej wychodzi im to podczas odmawiania jakiegokolwiek posiłku, dlatego aby sprostać zadaniu i rozwiązać „konflikt” polubownie, najlepiej nie zachęcać (przynajmniej nie za bardzo) dziecka do jedzenia.

Co możemy zrobić, gdy nasze dziecko nie je?

Przede wszystkim pogodzić się z tym, że pewne, nawet dość duże wahania apetytu w tym wieku są normalne. Łatwiej też przełamać opory dziecka przed nową potrawą, podając ją razem z czymś, co dziecko jada i lubi. Zwracajcie uwagę na to, co dziecko dostaję na jako przekąskę. Zamiast podkarmiać malucha słodyczami, najlepiej podsunąć mu zdrową kalarepkę, ogórka, marchewkę lub paprykę. Gdy dziecko jest czymś zajęte, może nie zwrócić uwagi na to co je. Na co dzień dobrą przekąską mogą być orzechy, surowe warzywa, świeże i suszone owoce oraz soki, z zastrzeżeniem, że banan czy niektóre soki przecierowe mają prawie tyle samo kalorii, co kompletny posiłek, więc dziecko może po nich nie być głodne.

Zwracajmy uwagę również na estetykę posiłków, warto poświęcić nieco więcej energii na ich przygotowanie. Można zrobić ładną buzię z warzyw, lub ulubioną postać naszego malucha. Warto przyrządzać posiłki tak, aby kojarzyły się dziecku z czymś co lubi, obserwuje, ważne aby wywarło na nim chęć spróbowania, dotknięcia i zwrócenia uwagi.

karmienie dziecka

Dziecko musi się skoncentrować na jedzeniu i nie powinno być rozpraszane. W trakcie jedzenia możemy je zabawiać miłą rozmową, zaś po ładnie zjedzonym posiłku powinniśmy je nagrodzić chwilą wspólnej zabawy. Brakiem szacunku wobec dziecka jest też notoryczne zmuszanie go do jedzenia w pośpiechu, w niemiłej atmosferze (np. przy kłócących się rodzicach) czy w hałasie (np. przy grającym radiu lub włączonym telewizorze).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *