Rodzeństwo

Jak przygotować dziecko na rodzeństwo?

Jak przygotować dziecko na rodzeństwo? To pytanie pojawia się najczęściej niedługo po tym, jak na teście ciążowym pojawią się dwie kreski. O ile Wy jako rodzice wiecie już, czego możecie się spodziewać, tak – jeśli w domu jest jedynak – jego życie zmieni się o 180 stopni. Na szczęście można się do tego przygotować dużo wcześniej, aby nowy członek rodziny nie stał się dla starszaka szokiem.

Zmiana stanu z jedynaka na posiadacza rodzeństwa to ogromna zmiana. Im młodsze dziecko tym mniej wie o tym, co go czeka, gdy na świecie pojawi się brat lub siostra. Niezależnie od różnicy wieku – nie rzucajmy dziecka na głęboką wodę, kompletnie nie informując go, że będzie miał rodzeństwo. Zacznijmy, jak najszybciej, aby maluch (lub starszak) mógł przyzwyczaić się do myśli, że nie będzie już sam. Jak przygotować dziecko na rodzeństwo?

Rozmowa, rozmowa, rozmowa

Pierwsze i najważniejsze niezależnie od wieku dziecka, co należy zrobić, to rozmawiać. Rozmowa to podstawa w życiu każdej rodziny i nie trzeba nikogo do tego przekonywać. Dlatego też, gdy będziecie gotowi do poinformowania dziecka, że zostanie bratem lub siostrą, zacznijcie od rozmowy. Wytłumaczcie, że na świat przyjdzie nowy maluszek, że w przyszłości będą się razem bawić. Wykorzystuj też okazję do rozmowy, gdy widzisz sprzyjające okoliczności na spacerze, gdy widzicie kobietę w bardziej zaawansowanej ciąży, lub spotkacie noworodka.

Kup książeczki

Na rynku istnieje dużo książek, które mają za zadanie wprowadzić dziecko w świat posiadania rodzeństwa. Prowadzą malucha przez ciążę, tłumaczą, jak rozwija się dziecko, potem wprowadzają w tajniki pielęgnacji. Jedną z takich książeczek jest trudno dostępna książka z serii obrazki dla maluchów  “Czekamy na dzidziusia”.  Inny rodzaj książek to te, które mniej dokładnie opowiadają o posiadaniu rodzeństwa, bez wdawania się w szczegóły rozwojowe. Warto jednak posiadać i jeden i drugi typ książeczek, aby wytłumaczyć zarówno okres ciąży i rozwój niemowlaka, jak i to, jak fajnie jest mieć brata lub siostrę.

Pozwól dziecku na interakcje z brzuchem

Pozwalaj dziecku, aby gładziło Twój brzuch, mówiło do niego, śpiewało. Sama również to rób, dając przykład swojemu dziecku. Powiedz, że w brzuchu siedzi brat lub siostra, że można z nim rozmawiać, że w pewnym momencie (około 5 miesiąca ciąży) maluszek zaczyna słyszeć, co się dzieje dookoła. Jak zaczną być odczuwalne kopniaki, przyłóż rączkę dziecka, by poczuło, że tam naprawdę jest drugi dzidziuś.

Kup dziecku lalkę niemowlę lub misia i pokazuj, jak zajmować się niemowlakiem

Kup dziecku lalkę w kształcie niemowlęcia lub misia podobnej wielkości. Kupcie mu pieluszki, zabawkowe rzeczy do pielęgnacji. Pokazuj dziecku, jak zajmować się noworodkiem na przykładzie jego zabawek. Dzięki temu będzie wiedziało, czego się spodziewać, po urodzeniu się rodzeństwa.

Postaraj się, aby Twoje dziecko miało kontakt z niemowlakami

Odwiedzajcie rodzinę lub znajomych, którym niedawno urodziło się dziecko, pokazuj maluchowi noworodki w wózkach na spacerze, pokazuj przykłady jego kolegów, którzy też mają rodzeństwo, wykorzystuj te sytuacje do rozmów.

Oglądajcie albumy

Pokaż dziecku jego zdjęcia z czasu niemowlęcego, swoje z okresu poprzedniej ciąży. Opowiedz, że też był kiedyś takim małym człowiekiem, a teraz dorósł.

Zaangażuj dziecko w przygotowanie wyprawki

Wspólnie wybierajcie rzeczy dla maluszka. Opowiadaj dziecku o tym, co jest potrzebne noworodkowi. Pozwól mu wybrać osobiście jakiś prezent dla dzidziusia, który będzie tylko od niego i który wręczy mu po narodzinach.

Unikaj w okolicy terminu innych większych zmian w życiu dziecka

Dla dziecka im mniej zaskoczeń i dużych zmian tym lepiej. Narodziny rodzeństwa to zmiana o 180 stopni w życiu dziecka, dlatego w miarę możliwości warto ograniczyć wszystkie inne duże zmiany. Jeśli dziecko wciąż korzysta ze smoka, warto podjąć próbę porzucenia smoczka już na początku ciąży. Tak, aby duża ilość zmian nie przytłoczyła małego człowieka.

Niezależnie od wszystkiego, nigdy nie jesteśmy w stanie przewidzieć, jak nasze dziecko zareaguje.  Jedyne, co możemy zrobić, to towarzyszyć dziecku, tłumaczyć, starać się, jak najlepiej przygotować go na nowe. Czy da się przygotować w 100%? Można to chyba porównać do gotowości rodziców na posiadanie pierwszego dziecka. Mimo że zna się teorię, to praktyka okazuje się dużo bardziej skomplikowana i… u każdego inna.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *