Jak nie zarazić dziecka?
Rodzice

Jak nie zarazić dziecka?

Przeziębienia trafiają się nam nie tylko w okresie jesienno-zimowym, choć z oczywistych względów to właśnie wtedy dochodzi do nich najczęściej. Szczególnie uważać na nie powinny młode mamy, które przez nieuwagę mogą zarazić noworodka. Co zrobić, aby dziecko było zdrowe, kiedy ty chorujesz?


Przeziębienie karmiącej matki

Oczywiście najlepszym sposobem na ochronę dziecka jest jego izolacja, choć zaznaczmy, że nie zawsze jest to możliwe. Na pewno takiej możliwości nie ma karmiąca matka. Wówczas o całkowitej izolacji nie ma mowy. Należy wówczas pamiętać o tym, aby przestrzegać pewnych zasad, aby zmniejszyć ryzyko zarażenia. Najczęściej wirusy przedostają się drogą kropelkową, a więc bardzo dobrym pomysłem jest nakładanie przez karmiącą matkę maski ochronnej. Co ważne koszt zakupu takiej maski jest naprawdę niewielki, a kupimy ją w każdej aptece.

 

Gorączka

Nie ma przeciwwskazań do tego, aby kontynuować karmienie w czasie typowej wirusowej lub bakteryjnej infekcji, ponieważ chorobotwórcze ustroje nie dostają się do mleka, a więc samo mleko nie traci swoich właściwości. W przypadku gorączki najlepszym rozwiązaniem jest ściąganie mleka z piersi i karmienie dziecka. Oczywiście nie można tutaj zapomnieć o maseczce ochronnej oraz czystych dłoniach.

Jak już wspomnieliśmy, wirusy i bakterie nie przedostają się do mleka, ale niestety nie można tego powiedzieć o lekach przyjmowanych przez matkę. Dlatego też każda matka borykająca się z chorobą, powinna zgłosić się do lekarza, który dobierze odpowiednie leki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *