Rodzice

Jak matczyna miłość zmienia mózg dziecka

Naukowcy z Washington University School of Medicine in St. Louis dowiedli zależności między  matczyną miłością a rozwojem mózgu dziecka. Wyniki badań pokazują, że dzieci, którym matki okazywały dużo wsparcia i troskliwości we wczesnym dzieciństwie, mają większy hipokamp, rejon mózgu istotny dla uczenia się, pamięci i radzenia sobie ze stresem.

Prowadzone wcześniej badania na zwierzętach, pokazywały, że opiekuńcze szczurze mamy wywierały pozytywny wpływ na rozwój mózgów swoich młodych – wielkość hipokampa, przyrost komórek mózgowych i radzenie sobie ze stresem. Badania z udziałem dzieci i ich matek, pokazały zależność między wczesnymi doświadczeniami społecznymi i wielkością ciała migdałowatego, które pomaga regulować przetwarzanie reakcji emocjonalnych. Wiele badań dowodzi również, że dzieci, które otrzymywały we wczesnym dzieciństwie dużo wsparcia emocjonalnego w domu, radzą sobie lepiej w szkole i są bardziej rozwinięte emocjonalnie niż ich rówieśnicy, którzy nie otrzymywali tego typu wsparcia.

W badaniach wzięły udział matki i ich dzieci w wieku 3-6 lat. Naukowcy zapraszali matkę i dziecko do pokoju. Na wprost dziecka leżał prezent, atrakcyjnie opakowany oraz ankieta. Dzieci miały powiedziane, że nie mogą otworzyć prezentu, przez 5 minut, czyli przez tyle czasu ile potrzebowała mama na wypełnienie ankiety. Wszystkiemu przyglądało się kilku psychiatrów, którzy nie wiedzieli nic o dziecku i temperamencie matki. Mieli oni za zadanie oceniać jaki poziom wsparcia okazała mama swojemu dziecku.

Matka, która była bardzo wspierająca, mogła na przykład uspokajać swoje dziecko, tłumacząc mu, że musi poczekać jeszcze tylko kilka minut i że rozumie jak to jest frustrujące dla dziecka. To zadanie pozwoliło ujawnić zachowania dnia codziennego – dało naukowcom obraz jak dużo wsparcia dziecko otrzymuje w domu.

Po 4 latach dzieciom wykonano rezonans magnetyczny mózgu. Okazało się, że dzieci, których matki otrzymały wyższe noty u psychiatrów za okazane wsparcie (w związku z nieodpakowywaniem podarunków) miały większy hipokamp nawet o 10 procent.

Wyniki tych badań pokazują, że wparcie matki pełni istotną rolę w rozwoju dziecięcego mózgu, pomaga dziecku przezwyciężać stres i redukować jego negatywne skutki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *