Dziecko Edukacja Rozwój dzieci Zabawa

Jak dobrać odpowiednią zabawkę dla naszej pociechy?

Zabawki odgrywają znaczącą rolę w życiu naszych dzieci, dzięki nim nasza pociecha rozwija się, ćwiczy pamięć, poznaje przedmioty, kolory, litery. Można by wymieniać dużo pozytywnych aspektów związanych z zabawkami.

Warto jednak pamiętać, że zabawki mogą wpłynąć negatywnie na rozwój naszych dzieci, dlatego nie warto kupować całego stosu bezużytecznych przedmiotów, które zabierają miejsce, ale takie, które pozostaną z naszymi dziećmi na długo i pozytywnie wpłyną na jego rozwój.

Jak więc dobrać odpowiednią zabawkę dla naszej pociechy?

zabawka słonik

Nie należy kupować zbyt dużo zabawek, zwłaszcza niedostosowanych do wieku i zainteresowań, to albo się nimi w ogóle nie bawi, albo psuje je i nie szanuje ich, nie potrafi się też nimi cieszyć. Najważniejszą sprawą jest dobranie zabawki do okresu rozwojowego, w którym znajduje się dziecko. Niemowlętom wystarczy zawieszony nad łóżeczkiem karuzela z kolorowymi zwierzątkami, plastikowe różnobarwne zabawki, kółeczka, dźwięczące grzechotki. Roczne dziecko chętnie bawi się plastikowymi zabawkami w różnych kształtach i kolorach. W drugim roku życia, gdy dzieci już samodzielnie chodzą, uwielbiają wózki i samochody.

zabawki

Aby więc jak najlepiej przysłużyć się dziecku w kwestii wpływu zabawek na jego rozwój niech najważniejszymi wyznacznikami naszego udziału będzie rozwaga. Dzieci najlepiej wiedzą, co ich interesuje, dlatego warto obserwować i analizować sygnały, które wysyła nam nasz maluszek chociażby podczas różnych czynności domowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *