Rodzeństwo

Gdy pojawi się rodzeństwo – jak sprawić, aby starsze dziecko nie czuło się zepchnięte na dalszy plan

Pojawienie się w domu małego dziecka, to mnóstwo zmian – niezależnie od tego, czy to pierwsze dziecko, czy kolejne. Oczywiście dla rodziców drugie dziecko to już mniejszy szok. Jednak w zupełnej sytuacji jest dziecko, które po raz pierwszy zostanie bratem lub siostrą. Zadaniem rodzica jest sprawić, aby starsze dziecko nie czuło się zepchnięte na dalszy plan.

 

Przygotowanie dziecka na narodziny rodzeństwa powinno odbyć się już wcześniej.

Jednak nigdy nie jesteśmy w stanie przygotować w 100% na taką zmianę. Każde dziecko reaguje inaczej, każde inaczej odbierze nowego członka rodziny.  Oto garść podpowiedzi, jak pomóc dziecku w tej nowej dla niego sytuacji, jak sprawić, żeby był mniej zazdrosny i nie czuł się samotnie w rodzinie.

Znajdź czas, który poświęcisz tylko starszemu dziecku

Postaraj się wygospodarować chociaż 15 minut dziennie, które poświęcisz tylko i wyłącznie starszakowi, na wspólną zabawę, lub robienie czegokolwiek. Jeśli macie możliwość – wygospodarujcie też jakiś czas na wspólne wyjście, choćby na chwilę.

Nie porównuj!

Nie porównuj dzieci. Każde jest inne. Koniec kropka. Nie ma sensu opowiadać, że ooo… starszak w tym wieku robił coś tam, młodsze zrobiło coś tam, a starszy… i tak dalej. To nikomu nie służy. Każde dziecko – nawet rodzeństwo, rozwija się w innym tempie, każde ma inny charakter. Z porównywania nigdy nie wyszło nic dobrego.

Ucz dziecko empatii w stosunku do rodzeństwa

Tłumacz dziecku, że niemowlak tak samo odczuwa, że boli go, jak się uderzy. Że jest malutki i przez to potrzebuje dużo opieki.

Tłumacz, że niemowlę rozumie mniej

Nie dawaj odczuć dziecku, że faworyzujesz młodszego. Tłumacz, że mniej się od niego wymaga, bo mniej rozumie.

Przyszykuj specjalne atrakcje, które zajmą dziecko

Znajdź rzeczy, którymi dziecko będzie mogło się zająć samo, podczas, gdy ty będziesz zajmować się niemowlakiem np. go karmić. Wyjmuj te rzeczy tylko wtedy, aby było to coś specjalnego, co nie znudzi się tak szybko.

Nie ograniczaj kontaktu między dziećmi

Nie zabraniaj starszemu dziecku przytulać się, trzymać za rękę, czy dawać buziaków niemowlakowi. Wkraczaj tylko wtedy, gdy jest to konieczne, bo dziecku może stać się krzywda.

Pomóż starszakowi bawić się z młodszym rodzeństwem

Pokaż swojemu dziecku, w jaki sposób może się bawić z maluszkiem. Przykłady zabaw to “akuku”, lub pokazywanie mu zabawek, na przykład puszczanie bączka, śpiewanie piosenek.

Angażuj dziecko w opiekę nad rodzeństwem

Niech starszak poczuje się potrzebny. W miarę możliwości proś dziecko o pomoc – np. przy podawaniu chusteczek, czy pieluchy tetrowej, albo przy smarowaniu kremem. Niech dziecko pomaga w miarę swoich możliwości. Będzie czuł się potrzebny zarówno mamie, jak i młodszemu rodzeństwu.

Kup dziecku lalkę/pluszaka, aby się nią zajmował, pokazuj, jak to się robi

Pisałam o tym w przygotowaniu dziecka do posiadania rodzeństwa. Lalkę warto nabyć wcześniej, ale jeśli tego nie zrobiliście – nic straconego. Pozwól dziecku, aby naśladował to, jak opiekujesz się maluszkiem. Niech opiekuje się własnym “dzidziusiem” – karmi lalkę/misia, przewija, kąpie, smaruje, nosi, zabiera na spacery.

Bądź wyrozumiała i pozwól dziecku na momenty zazdrości

Możecie nie uniknąć zazdrości ze strony starszego dziecka. To najzupełniej normalne – rodzice dotychczas skupiali uwagę tylko na nim, a nagle więcej czasu poświęcają małemu człowiekowi. Bądź wyrozumiała dla starszaka i pozwól mu na wyrażanie uczuć. Oczywiście wszystko w granicach – nie można pozwolić na żadne agresywne zachowania względem młodszego dziecka. Należy jednak liczyć się z tym, że starszak może być zazdrosny. Rozmawiaj z nim o uczuciach, wykaż się zrozumieniem, podpowiedz, w jaki sposób dziecko może dzielić się swoimi emocjami na przykład za pomocą rysunków.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *