Zabawa

Dziesięć pomysłów na fajne wspomnienia z dzieciństwa dla twojego dziecka

Czasem niektórzy dorośli zdają się zapominać, że sami nie tak dawno byli dziećmi. Zamiast mnożyć piękne wspomnienia z dzieciństwa swoim pociechom, mnożą kolejne zakazy. Ja wiem, że nie jest fajnie prać lepiące się od błota ubrania, że łatwiej zakazać czegoś, niż pozwolić dziecku na własną rękę odkrywać i popełniać błędy. Jednak w tej kwestii naprawdę czasem warto odpuścić. Przedstawiamy kilka pomysłów na fajne wspomnienia z dzieciństwa. Niech za parę lat Twoje dziecko ma co wspominać!

Dla dziecka czas spędzony z rodzicami jest bezcenny. Jednak rodzic musi czasem po prostu odpuścić i sam poczuć się, jak dziecko. To jest niezbędne do tego, abyście oboje mieli piękne wspomnienia.

Kąpiel w błocie

Pozwól dziecku wskoczyć od czasu do czasu w kałużę z błotem. Niech sobie poskacze, pochlapie- a jak pogoda pozwala i dziecko wyraża chęć, nawet się wytarza. Ubrania się dopiorą, a wspomnienia pozostaną. Błoto można poza tym wykorzystać w zabawie w kuchnię – gotować zupę z błota, lepić błotne kotlety. Błoto to nieograniczone możliwości (nie tylko na Woodstocku!)

Liczenie gwiazd na plaży

Nad morzem, nad rzeką, nad jeziorem. Rozłóżcie po zmroku koc na plaży i liczcie gwiazdy. Jeśli nie macie w zanadrzu plaży, znajdźcie inne miejsce, gdzie spokojnie można się położyć i widzieć kawał nieba.

Budowanie szałasu

Wybierzcie się na wycieczkę do lasu i zbudujcie z gałęzi własny szałas. Wyobraźcie sobie, że jesteście zagubieni w dziczy i walczycie o przetrwanie. Na następnej wycieczce będziecie mogli sprawdzić, czy wciąż tam jest. Alternatywą w zimie jest z kolei igloo.

Zabawa w poszukiwanie skarbu

Można zorganizować ją w domu, ale i w mało uczęszczanym miejscu – np. lesie. Jednak w miejscu publicznym należy bardzo dobrze schować skarb, żeby nikt oprócz naszego dziecka go nie znalazł. Stwórzcie mapę i porozrzucajcie wskazówki (w warunkach poza domem, nie zapomnijcie wszystkiego uprzątnąć :)), niech dziecko pobawi się w poszukiwacza skarbów. Skarb z kolei wcale nie musi być jakimś drogim prezentem. Może to być jakiś symboliczny upominek, albo coś, co dla dziecka będzie miało wartość sentymentalną.

Piknik

Przygotujcie kosz, koc, przysmaki i wybierzcie się za miasto na piknik. Pozwól dziecku, aby również wybierało przekąski, albo pomagało w przygotowaniach.

Puszczanie latawców

Wykorzystajcie bardziej wietrzny dzień, by razem popuszczać latawce. Ta tania zabawka może sprawić dziecku naprawdę sporo frajdy.

Zbieranie darów lasu

To mogą być grzyby, jagody, jeżyny, ale też niejadalne rzeczy, jak żołędzie, kasztany, liście, jakieś kwiaty, kamienie, czy patyki. Wybierzcie się na świeże powietrze i poszukajcie skarbów. Nie musicie iść z nastawieniem, że będziecie zbierać coś konkretnego. Być może miło się zaskoczycie?

Wycieczka

Pojedźcie w miejsce, w którym nigdy nie byliście. Może to jakieś muzeum? Może park krajobrazowy? Teatr? Organizujcie od czasu do czasu wycieczki, które nie muszą dotyczyć odległych miejsc. Po prostu zobaczcie razem coś nowego.

Bitwa na balony z wodą albo na wodne pistolety

Przez chwilę zapomnij, że jesteś dorosłym człowiekiem i chwyć za wodny pistolet lub kilka wypełnionych wodą balonów. Zróbcie bitwę. Kto będzie bardziej mokry – przegrywa.

Nocowanie w namiocie

Pozwól w ciepłą, letnią noc nocować dziecku w namiocie. Może to być nawet namiot rozłożony w ogródku (jeśli posiadacie), ale możecie wspólnie wybrać się do lasu, albo na camping. Przygotujcie przekąski, wcześniej możecie zorganizować ognisko z kiełbaskami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *