Rozwój dzieci

Co robić, kiedy dziecko wymusza płaczem? Dobre sposoby trzymania dyscypliny

Dziecięcy repertuar zachowań, których celem jest doprowadzenie rodzica do określonego zachowania, jest naprawdę bogaty. Dzieci, które chcą osiągnąć swój cel mogą płakać, straszyć, manipulować, czasami nawet bić. Jak sobie radzić w takich sytuacjach?

Opanowanie

Zachowanie spokoju, kiedy dziecko wymusza na nas zakup zabawki albo słodyczy w sklepie i czyni to używając całej mocy swojego gardła, może być bardzo trudne, a to właśnie spokój jest podstawą w takich sytuacjach. Mało tego, dzieci świetnie wyczuwają emocję i jeśli za pozornym spokojem i opanowaniem kryje się szalejący huragan naszych negatywnych uczuć, pociecha z pewnością to wykorzysta i nie przestanie krzyczeć ani płakać. Opcje są dwie – albo opanujemy warsztat aktorski do perfekcji, albo naprawdę się wyluzujemy.

Konsekwencja

Niestety, jeśli raz damy się namówić i przekonać do zmiany zdania, dziecko będzie wiedziało, że ma otwartą drogę do spełniania zachcianek, tylko musi odpowiednio się postarać. Zatem czy należy wszystkiego odmawiać dziecku? Trudno jest wyczuć złoty środek, a każde dziecko jest inne. Generalnie powinniśmy trzymać się raz danego słowa, a kluczem konsekwencji jest przemyślenie pierwszej odpowiedzi. Automatyczne „nie, nie kupię” rzucone w biegu, bez spojrzenia nawet na dziecko czy wybraną przez niego rzecz, jest bardzo dobrym punktem zaczepiania dla pociechy, która od razu zirytowana jest brakiem naszej uwagi. Warto wiedzieć, że bardzo często zabawka jest tylko pretekstem, a tak naprawdę dzieci próbują wypełnić deficyt naszej uwagi. Sposób trzymania dyscypliny to uwaga, zatrzymanie się na chwilę z dzieckiem, na przykład przy półce ze słodyczami i konkretna odpowiedź. Jeśli jest odmowna, ukucnijmy przy dziecku i z humorem wytłumaczmy, dlaczego nie możemy spełnić jego zachcianki. Dzieci nie potrzebują przedmiotów, tylko naszej miłości i zainteresowania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *