Akcesoria dla rodziców Niemowle

Chusty do noszenia dzieci – czy warto?

Wszyscy wiemy, że aby dziecko czuło się bezpiecznie w swoim otoczeniu, musi być ono jak najbliżej swojego rodzica. Potrzebuje ciepła i bliskości mamy lub taty, co działa również w obydwie strony, rodzice chcą być jak najbliżej swojego potomka i nie odstępować go nawet na krok, nie zawsze jest to możliwe przy wykonywaniu chociażby tych prostszych czynności domowych. Wtem pojawiła się chusta, która rozwiązuje większość problemów z tym jakże ważnym tematem i ułatwiła życie rodzicom.

Chusta ma to do siebie, że jest z bardzo przyjemnego, miękkiego materiału, dzięki czemu rodzic nosząc w niej maluszka nie ma poczucia dyskomfortu, jest to również wygodne miejsce dla dziecka. Ma ono bezpośredni dostęp do mleka z piersi matki, które jest kluczowym czynnikiem do rozwoju każdego dziecka. Maluch bez problemu może possać pierś i to co dzieci lubią robić po jedzeniu – po prostu się w chuście zdrzemnąć. Jeżeli Twoje dzieciątko jest płaczliwe, niespokojne, cierpi na kolkę, ma problemy z zasypianiem, to chusta jest dla Ciebie idealnym rozwiązaniem. Jest również jeszcze jedna kluczowa sprawa – jeżeli masz problemy z kręgosłupem, unikniesz niepotrzebnego bólu pleców, ponieważ ciężar dziecka idealnie rozkłada się na naszych ramionach i plecach. Odwrotnie jest w przypadku schylania się po malucha, gdy chcemy go wziąć na ręce.

Jak nosić dzieci w chuście?

Należy pamiętać również zachowaniu odpowiednich zasad bezpieczeństwa przy noszeniu naszych dzieci, nie zaleca się przede wszystkim:

  • Zbyt luźno wiązać chusty
  • Nie wkładać zbyt grubo ubranego dziecka do chusty
  • Przed włożeniem dziecka do chusty należy sprawić, aby czuło się ono w pełni komfortowo (dziecko powinno być nakarmione, przewinięte, wyspane, zadowolone i zrelaksowane)
  • Nie dostosowania rodzaju wiązania chusty do stopnia rozwoju dziecka
  • Noszenia dziecka cały czas po tej samej stronie
  • Układania nieprawidłowej pozycji nóżek malucha

dziecko w chuście

Dzięki chuście, w której nosimy naszą pociechę znacznie zwiększa się poczucie bezpieczeństwa u obu stron. Rodzic mając dziecko tak blisko wie, że nie wyrządzi on sobie żadnej nieumyślnej krzywdy. Podstawowe czynności domowe można wykonywać razem z dzieckiem, dzięki czemu nawiązujemy stały kontakt z dzieckiem, patrzymy na nie, mówimy do niego o wiele częściej. Takie aspekty również bardzo pozytywnie wpływają na rozwój malucha. Czuję się on częścią świata, częścią życia rodziców. W ten sposób budujemy w nim zaufanie i poczucie, że znalazł odpowiednie dla siebie miejsce na ziemi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *