Bezpieczeństwo

Bezpieczna jazda samochodem z dzieckiem w foteliku

Foteliki samochodowe

Podróżując z dzieckiem w aucie, w bardzo szczególny sposób zwracamy uwagę na jego bezpieczeństwo, dbamy o nie. Nie wiąże się to tylko z ostrożniejszą jazdą, przestrzeganiem przepisów ale również z zamontowaniem w samochodzie fotelika, w którym dziecko leży lub siedzi. Nasz maluch jest wtedy zapięty w pasy, które mają za zadanie zabezpieczyć go przed ewentualnymi zagrożeniami podczas wypadku.

Jaki wybrać ?

W sklepach znajdziemy szeroki wybór fotelików. Który więc wybrać? Jakimi kryteriami się kierować? Czego nie przeoczyć? Te pytania zadaje sobie wielu rodziców stojących przed dylematem zakupu odpowiedniego fotelika.

Po pierwsze, musimy zwrócić uwagę czy spełniają one europejskie normy a także jakie są ich wyniki w tak zwanych crashtestach. Szerokim łukiem powinniśmy mijać foteliki typu „no name”, gdyż z całą pewnością nie były na nich przeprowadzane testy bezpieczeństwa a poza tym są z reguły wykonywane z materiałów niskiej jakości, odparzających.

Po drugie, fotelik musi być dopasowany do wagi, wieku i postury dziecka. Nie powinno się kupować na wyrost. Przed decyzją kupna sadzamy dziecko i sprawdzamy czy pasy się dobrze napinają, a siedzisko jest dopasowane – ani za szerokie ani za wąskie. Należy brać również pod uwagę to czy będziemy dużo podróżować, wtedy zwracamy uwagę na to czy fotelik można ustawić w pozycji półleżącej i czy posiada mocno wysunięte osłony, które zapobiegają opadaniu głowy. W najnowszych modelach samochodów znajdują się również specjalne uchwyty, które pomagają w łatwy i szybki sposób zamontować fotelik z systemem ISOFIX.

Foteliki dla niemowląt

Dla niemowląt, w Polsce, najczęściej kupuje się foteliki w grupie 0+ (do 13 kg). Mocowane są tyłem do kierunku jazdy, gdyż w momencie zderzenia czołowego głowa człowieka jest odrzucana mocno do przodu i ku klatce piersiowej i znowu do tyłu. Tak ogromnego obciążenia kręgi szyjne dziecka nie są w stanie wytrzymać. W tej grupie wagowej, foteliki mają dodatkową wkładkę, która jeszcze lepiej dopasowuje siedzisko i chroni głowę, by nie opadała na boki. Maluch jest zapinany w trzy punktowe pasy bezpieczeństwa, ich długość jest regulowana. W niektórych modelach występują dodatkowe szelki, które chronią przed otarciami. Każdy fotelik posiada pałąk, który umożliwia łatwe przenoszenie. Dużo modeli jest w tej chwili zintegrowanych ze stelażem wózka. Wyposażone są również w daszki osłaniające przed wiatrem, deszczem czy słońcem.

Dobry wybór

Wybierając fotelik trzeba się bardzo dobrze zastanowić. Dobrym rozwiązaniem będzie popytać znajomych, poszukać, poczytać opinie na temat najlepszych modeli na różnych forach internetowych. Ważną zasadą jest nie skąpić pieniędzy. Nie oszczędzajmy na bezpieczeństwie naszej pociechy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *