Świątynia horusa w Edfu. Historia i znaczenie

Egipt jest państwem, w którym tętni bogate życie turystyczne. Ponadto, znajduje się w nim wiele cudów starożytnego świata oraz miejsc kultu. Jednym z ciekawych miejsc, które warto odwiedzić będąc w Egipcie jest bez wątpienia świątynia Edfu. Zanim jednak zdecydujemy się ujrzeć ją na własne oczy, warto dowiedzieć się czegoś na temat jej historii oraz znaczenia.

Historia świątyni w Edfu

Warto zaznaczyć, że miasto Edfu już w starożytności stanowiło ośrodek kultu Horusa. Był to jeden z najważniejszych bogów starożytnego Egiptu, który rządził niebem. Budowa świątyni rozpoczęła się około 237 r. p. n e. Obiekt sakralny ukończono dopiero w roku 60 p.n.e. Miało to miejsce wówczas, gdy panował Ptolemeusz XII. Nie powinno więc dziwić, że jedna z płaskorzeźb znajdujących się w świątyni przedstawia właśnie wizerunek tego władcy. Rzeźba ta przedstawiała moment, w którym władca Egiptu pokonuje wrogów państwa w towarzystwie najważniejszych egipskich bóstw. Świątynia jest stosunkowo niewielka, gdyż jej długość to niespełna 140 metrów, a szerokość wynosi około 80 metrów. Warto byłoby zaznaczyć, że w świątyni tej, aż do czasów współczesności zachowała się sala biblioteczna. Wiadomo również, że katalog książek znajdujących się w tejże świątyni obejmował aż 21 działów. W świątyni tej znajduje się również tak zwana sala hypostylowa, a zaraz za nią sanktuarium. Dziedziniec świątyni Horusa w Edfu otacza przepiękna kolumnada. Należy mieć świadomość tego, iż obiekt ten stanowi zaraz po świątyni Karnak najlepiej zachowaną świątynię starożytnego Egiptu. Dzięki niemu możemy więc poznać nieco życie starożytnych Egipcjan i dowiedzieć się, czym były dla nich starożytne bóstwa, takie jak właśnie Horus.

Jakie znaczenie ma świątynia Horusa?

Aby móc scharakteryzować znaczenie świątyni Horusa znajdującej się w Edfu, należy uświadomić sobie, jak ważny był dla starożytnych Egipcjan Horus. Bóstwo to było powszechnie uważane nie tylko za pana nieba, ale również za opiekuna wszystkich Egipcjan. W szczególności ochraniało ono jedna władców Egiptu, którzy byli faraonami. Bóstwo to czczone było między innymi pod postaciami sokoła lub też człowieka z głową sokoła. Warto mieć świadomość tego, że Horus walczył o zwierzchnictwo z Setem, którego jednak pokonał. Nic więc dziwnego, że starożytni Egipcjanie pragnęli zbudować bóstwu świątynię. W starożytności, świątynia Edfu była bardzo ważnym miejscem kultu. Współcześnie jednak nie odgrywa już takiej roli. Mało kto wierzy już bowiem w Horusa czy inne starożytne bóstwa. Obiekt ten jest jednak dość dobrze zachowany. Z tego też względu, świątynia Horusa w Edfu jest bardzo chętnie fotografowana przez turystów. Jeżeli udajemy się do Egiptu w celach turystycznych, warto odwiedzić miasto Edfu oraz obejrzeć tę przepiękną perłę starożytnej architektury sakralnej.

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *