Oko Horusa i jego znaczenie. Czy egipskie oko to symbol szatana?

Oko Horusa od dawien dawna jest znanym symbolem magicznym. Pierwsze wzmianki odnoszą się do czasów mitologii egipskiej. Horus miał walczyć o panowanie nad krajem ze swoim bratem Setem. Podczas pojedynku Horus stracił lewe oko, które udało się uratować dzięki magicznym mocom. Od tego czasu stało się ono amuletem ochronnym. Symbol umieszczano również w grobowcach, gdyż miało umożliwiać zmarłym spoglądanie na ziemskie sprawy.

Jakie jest znaczenie Oka Horusa?

Starożytni Egipcjanie traktowali Oko Horusa jako talizman. Wierzyli w to, że posiada ono magiczną moc uzdrawiania wszelkich dolegliwości i dawania ulgi w bólu. Właśnie dlatego starożytni medycy wykorzystywali go przy leczeniu wszystkich chorób. Ponadto uważali, że amulet z tym symbolem charakteryzuje się również działaniem ochronnym. Oko miało odbijać złą energię oraz klątwy rzucane w stronę posiadacza talizmanu. Wszystkie złe słowa miały odbić się na osobie, która je wypowiedziała.

Oko Horusa pełniło w starożytnym Egipcie jeszcze jedną, bardzo istotną funkcję – miało pomagać w obliczeniach matematycznych. Uczeni zauważyli, że wzory wokół symbolu można odczytywać jako proporcje – 1/64, 1/32, 1/16, 1/8, 1/4 i 1/2. Ułamki pozwalały kontrolować ewidencję majątku faraona. Liczby znalazły zastosowanie również w starożytnej medycynie – pozwalały na odmierzanie porcji leków.

Posiadacze Oka Horusa mieli mieć również możliwość wglądu w sprawy królestwa zmarłych. W obecnych czasach uważa się, że symbol wspiera aktywację tzw. trzeciego oka, które odpowiedzialne jest za intuicję oraz percepcję. Praca z nim ma umożliwiać kontakt z zaświatami i rozwój duchowy, a także patrzenie na wszechświat z dużo szerszej perspektywy.

Dzisiaj Oko Ra jest symbolem, który często umieszcza się na pierścieniach, zawieszkach do naszyjników lub w bransoletkach. Wiele osób decyduje się również na tatuaż z tym znakiem. Dla jednych ma on stanowić jedynie element ozdobny, inni wierzą, że zyskają dzięki niemu ochronę przed złorzeczeniem. Ciekawostką na temat talizmanów z Okiem Ra jest fakt, że nie trzeba ich aktywować. Oznacza to, że nie ma konieczności wykonywania specjalnych rytuałów, by amulet pełnił swoją funkcję. Wystarczy mieć go przy sobie, by móc czuć się w pełni bezpiecznym.

Czy Oko Horusa jest symbolem szatana?

Symbol oka pojawia się w wielu kulturach i religiach, w tym w wierze chrześcijańskiej. Mowa tu o  otwartej gałce ocznej wpisanej w trójkąt, który otaczają promienie. Jakiś czas temu zagorzali chrześcijanie doszli do wniosku, że w Oku Horusa można doszukiwać się powiązań z szatanem. Wszystko za sprawą tego, że oko jest nieco przymknięte. Ma to wiązać się z pozornym brakiem zainteresowania władcy ciemności ludźmi i Ziemią. Tak naprawdę przymrużone spojrzenie  ma jedynie zmylić wszystkich i umożliwić cichą kontrolę nad światem.

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *