Najpopularniejsze amulety egipskie i ich znaczenie

Wiele osób korzysta z różnego rodzaju amuletów. Mają nam one zapewniać szeroko pojętą pomyślność oraz szczęście. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z tego, iż amulety cieszyły się popularnością jeszcze w starożytności. Jednym z krajów, w którym amulety były szczególnie chętnie noszone jest Egipt. Warto poznać najpopularniejsze amulety egipskie oraz znaczenie, jakie jest im przypisywane.

Oko Horusa oraz węzeł Izydy

Jednymi z najpopularniejszych bóstw egipskich byli Horus oraz Izyda. Nic więc dziwnego w tym, że nawet amuletom nadano ich imiona. Oko Horusa (https://www.czarymary.pl/c_48_175_866_oko_horusa), określane także często mianem Udżat stanowi jeden z najpopularniejszych amuletów używanych od czasów Starego Państwa. Wierzono, iż żywym gwarantuje on zdrowie, witalność oraz opiekę bóstw. Ponadto, amulet zwany okiem Horusa miał przyśpieszać gojenie się ran oraz leczenie różnego rodzaju schorzeń. Z czego najczęściej był wykonywany taki amulet. Otóż do wykonania oka Horusa używano najczęściej złota, srebra oraz szmaragdów. Wykorzystywano także inne kamienie, takie jak chociażby lapis lazuli czy fajans. Kolejnym popularnym amuletem egipskim jest węzeł Izydy. W odróżnieniu od oka Horusa, amulet ten był przeznaczony przede wszystkim dla zmarłych. Wierzono, iż daje on możliwość nieskrępowanego poruszania się po zaświatach. Amulet ten posiadał zazwyczaj kolor czerwieni. Nierzadko był wykonywany z barwionego szkła.

Czym były palce Horusa, Skarabeusz oraz Apis?

Kolejnymi amuletami egipskimi zasługującymi na wyróżnienie są palce Horusa oraz rzecz jasna Skarabeusz. Palce Horusa to amulet, który wykonywany był zazwyczaj z kamieni o ciemnym zabarwieniu. Można było go zrobić między innymi z obsydianu. Podobnie jak węzeł Izydy, palce Horusa były przeznaczone dla zmarłych. Umieszczano go w brzuchu po usunięciu wnętrzności. Jeżeli chodzi zaś o Skarabeusza, do dziś kojarzy nam się on ze starożytnym Egiptem. Wierzono, iż jego głównym zadaniem jest ochrona serca osoby zmarłej. Z czego wykonywano tego rodzaju amulet? Otóż przede wszystkim do jego wykonania używano kamieni o zabarwieniu zielonym. Można było więc wykonać ten amulet ze szmaragdu czy barwionego fajansu. Nierzadko umieszczano na nim wizerunki różnego rodzaju bóstw. Skarabeusz towarzyszył po śmierci przeważnie tym zmarłym, którzy cieszyli się za życia wysokim statusem społecznym. Wykorzystywano go podczas ceremonii pożegnalnych towarzyszących grzebaniu władców i innych możnych starożytnego świata. Kolejnym z popularnych amuletów egipskich był Apis. Przybierał on postać figurki byka. Służył on zarówno osobom żywym, jak i zmarłym. Wierzono, że symbolizował płodność oraz pełnię sił witalnych. Zmarłym zapewniał zaś ochronę przed mściwymi bóstwami. Figurka była zazwyczaj wykonywana z fajansu i miała ciemne zabarwienie. Osoby majętne mogły mieć jednak apis wykonany z kamieni szlachetnych.

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *